Google Analytics Alternative

آیا زنان و مردان می‌توانند دوستانی معمولی باشند؟

  • آیا دوستی معمولی بین زن و مرد ممکن است؟
    آیا دوستی معمولی بین زن و مرد ممکن است؟

    آیا ما واقعاً به دوست احتیاج داریم؟

بله. افرادی که روابط عمومی ضعیفی دارند ۵۰ درصد بیشتر از افراد با روابط اجتماعی قوی، در معرض خطر مرگ هستند. گوشه‌گیری و منزوی بودن به اندازهٔ سیگار کشیدن و خوردن مشروبات الکلی برای شما زیان‌آور است -تقریباً برابر است با کشیدن روزی ۱۵ عدد سیگار- و از بی‌تحرکی و چاقی مفرط هم بدتر است.

داشتن روابط دوستانه باعث شاد بودن می‌شود -اگرچه کیفیت روابط مهم است نه کمیت آن- تحقیقی که بر روی ۴۲۳ دانشجو انجام شده نشان می‌دهد کیفیت دوستی تأثیر مهمی بر شادی افراد دارد، در حالی که تعداد دوست‌ها تأثیری بر شادی افراد نداشت.

همچنین فواید رابطهٔ دوستی برای هر شخص متفاوت است، به همین دلیل است که بعضی افراد ادعا می‌کنند وقتی تنها هستند، شادترند.

  • چه چیزی باعث داشتن یک رابطهٔ دوستی خوب می‌شود؟

ما با افرادی که به ما شباهت دارند، دوست می‌شویم. شش عامل مهم در این زمینه عبارتند از: زبان، شغل، جهان‌بینی (سیاسی، اخلاقی و مذهبی)، حس شوخ‌طبعی، هویت محلی و میزان تحصیلات. ویژگی‌های شخصیتی اهمیت کمتری نسبت به ترجیحات و علایق فرهنگی‌ای دارند – چیزهایی مثل این که طرفدار کدام گروه موسیقی هستی، از چه کتاب‌هایی لذت می‌بری و یا به چه لطیفه‌هایی می‌خندی. در واقع، بهترین عاملی که می‌تواند پیش‌بینی کند که با آیا با یک فرد غریبه کنار خواهید آمد یا نه، جواب دادن به این سوال است که آیا هر دو از یک سبک موسیقی لذت می‌برید؟

  • چرا بعضی افراد نسبت به بقیه، دوستان بیشتری دارند؟

شاید این ویژگی در ویژگی‌های زیست‌شناختی آن‌هاست. مطالعاتی که از تصاویر شبکه‌های عصبی مغز به عمل آمد، نشان می‌دهد افرادی که در بعضی از قسمت‌های مغزشان مثل آموگدالی[1] – که مرتبط با حافظه و فرآیندهای احساسی است – دارای سلول‌های خاکستری بیشتری هستند، معمولاً دوستان بیشتری دارند. اما معلوم نیست که این خود علّت داشتن دوستان زیاد است یا معلول آن. به علاوه تأثیرات فرهنگی هم در این قضیه دخیل هستند: افرادی که از خانواده‌های بزرگ و پرجمعیت می‌آیند، نسبت به آن‌هایی که خانواده‌ای کم‌جمعیت داشته‌اند، معمولاً دوست غیرخویشاوند کمتری دارند.

  • آیا مردان و زنان می‌توانند دوستانی معمولی باشند؟

بله، ولی این به معنا نیست که آن‌ها به هم علاقه ندارند. تحقیقات زیادی نشان می‌دهند که جذبهٔ جنسی عامل رایجی در دوستی بین دو جنس مخالف است. تحقیقی که در مورد دانشجویان در امریکا انجام شد، نشان داد نصف دانشجویان با کسانی که زمانی دوست افلاطونی‌شان بوده رابطهٔ جنسی داشته‌اند.

مردان جوان بیشتر جذب دوستان دختر خود می‌شوند. همچنین به احتمال زیاد آن‌ها به این خاطر با یک زن دوست می‌شوند چون هم از آن زن خوششان آمده است و هم این که دوست دربارهٔ جذابیت خود نزد دوست‌های دخترشان اغراق کنند.

زن‌ها بیشتر خواهان حمایت هستند. هم چنین آن‌ها دوستان پسر خود را مخفیانه امتحان می‌کنند تا ببیند پسرها دوستشان دارند یا نه. محققان ۱۵۸ مورد از این امتحان کردن‌ها را شناسایی کرده‌اند – شایع‌ترین آن‌ها، تلاش برای برانگیختن حس حسادت دوستشان، سنجیدن وفاداری آن‌ها و جدایی فیزیکی به صورت موقت، هستند.

  • آیا دوستی‌های زنان و مردان با هم فرق دارد؟

زن‌ها بیشتر تمایل دارند تا «یک» دوست صمیمی داشته باشند درحالی که مردان مایلند تا با «گروهی» از دوستانشان وقت بگذرانند. زن‌ها کیفیت دوستی خود را با رابطهٔ احساسی‌ای که دارند می‌سنجند. بخلاف آن‌ها، مردان به مواردی مثل این که چقدر با هم وقت می‌گذارنند و یا چه مدت است که همدیگر را می‌شناسند، اهمیت می‌دهند.

منبع: کترین دولانگ، در نیو ساینتیست، ۲۴ مه ۲۰۱۴. صص. ۳۷-۳۸

ترجمه: نازنین نیک رو


 

[1] amygdalae

One Comment

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *